0
EUR 10.86₺
USD 9.32₺

3M bilim adamları dünyanın tekrar dışarı çıkmasına yardım ediyor

3M'de araştırma görevlisi olan Dr. Jonathan Hester, “Çocuklarım bir bilim insanı olduğumu biliyor ama onlara her gün ne yaptığımı açıklamak zor” dedi. “COVID-19 aşısı ve terapötik adaylar da dahil olmak üzere hayat kurtaran ilaçları saflaştırmak için kullanılan filtrelere giren gelişmiş malzemeler üzerinde çalışıyorum.”

Biyofarmasötik saflaştırma çözümleri için ileri malzeme teknolojileri üzerinde çalışan bir polimer bilimcisi olmak, göründüğü kadar karmaşık ve önemlidir.

3M'de araştırma görevlisi olan Dr. Jonathan Hester, “Çocuklarım bir bilim insanı olduğumu biliyor ama onlara her gün ne yaptığımı açıklamak zor” dedi. “COVID-19 aşısı ve terapötik adaylar da dahil olmak üzere hayat kurtaran ilaçları saflaştırmak için kullanılan filtrelere giren gelişmiş malzemeler üzerinde çalışıyorum.”

 

Hiç bu kadar önemli olmayan bir iş

Göründüğü kadar karmaşık, bir pandemi sırasında Jonathan'ın işi hiç bu kadar önemli olmamıştı.

"COVID-19 dünyayı değiştirdi" diye açıklıyor ve bunun dünyanın gördüğü son pandemi olmayabileceğini belirterek, "bu yüzden bu sorunu çözmede daha iyi olmalıyız."

1990'larda, 3M bilim adamları küçük bir biyofarmasötik filtrasyon projesi üzerinde çalışmaya başladıklarında  , çabalarının bugünün COVID-19 ile mücadelesinin bir parçası olacağına dair hiçbir fikirleri yoktu. Sonuçta ortaya çıkan ürün grubu - 3M™ Emphaze™ AEX Hibrit Arındırıcı - ilaç üretim süreci sırasında gerekli ilaç maddelerinin geçmesine izin verirken safsızlıkları yakalayan benzersiz bir filtre malzemesi kullanır. Bu teknoloji, iki süreci tek bir adımda birleştirerek, araştırmacıların nihai ürünlerini daha verimli ve daha büyük miktarlarda elde etmelerine yardımcı olabilir.

“Aynı vizyonu ve fikri paylaşan büyük bir grup insan olduğunda ve özellikle de süper farklı becerilere sahiplerse ve herkes buna inanıyorsa, neredeyse mümkün olmadığını düşündüğünüz bir şeyi yaratabilirsiniz.”

Jonathan ve 3M biyokimyacıları, biyoproses mühendisleri, mekanik tasarımcıları ve diğer araştırma bilim adamlarından oluşan işbirlikçi bir ekibin çabaları sayesinde 3M hızlı çözümler buluyor. Aslında,  3M ürünleri COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmanın yanı sıra, romatoid artrit, multipl skleroz gibi durumları ve akciğer kanseri, lenfoma ve miyelom gibi kanser türlerini tedavi etmek için kullanılan hayat kurtaran ilaçları üretmek için dünya çapında kullanılmaktadır. .

“Neleri başarabileceğimizi ve bu endüstrinin neler yaptığını görmek bana büyük bir iyimserlik veriyor. Yirmi yıl önce,   şimdi insanlara yardım etmek için kullanılan protein bazlı ilaçlar , sadece nanogram miktarlarda üretilebilen laboratuvar meraklarıydı; onları büyük ölçekte kitlesel olarak üreten ulaşılamazdı. Yıllar ve on yıllar boyunca insanlar üzerinde çalışmaya devam etti ve şimdi onları endüstriyel miktarlarda üretebiliyoruz.”

 

İmkansız, iş tanımının bir parçasıdır

3M'deki araştırmacı bilim adamları için imkansızı keşfetmek, iş tanımıdır. Ama Jonathan'ın ihtiyacı olan tüm motivasyonu bulmak için sadece ailesine bakması gerekiyor.

"Bir gün çocuklarım, sadece dışarı çıkıp tekrar oynamalarına yardım etmeye çalışmadığımı, tüm dünyanın da dışarı çıkmasını daha güvenli hale getirmeye çalıştığımı anlayacak."

SON BLOG YAZILARI

0539 229 07 24